Biblioteka

 

 

"Czytanie to podróż w nieznane - życzymy więc szczęśliwej podróży!"

 

 

 

GODZINY OTWARCIA

 

DZIEŃ TYGODNIA GODZINY OTWARCIA
PONIEDZIAŁEK 9:50-10.35
WTOREK 12:45-13:30
ŚRODA 11:30-12:35
CZWARTEK 8:55-9:40
PIĄTEK 10:45-11.50

 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA:

  • 23 kwietnia - Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Świętują wtedy autorzy, wydawnictwa, księgarnie, ale przede wszystkim jest to dzień czytelników. To największe wydarzenie tego rodzaju na świecie. O jego skali świadczą chociażby liczby - święto jest obchodzone w ponad 100 krajach!

Dzień Książki i Praw Autorskich - skąd ta data?
Data wydarzenia oczywiście nie jest przypadkowa, a swe źródła ma w gorącej Katalonii. 23 kwietnia to dzień św. Jerzego, czyli patrona tego obszaru geograficznego. Tradycyjnie tego dnia kobiety były obdarowywane przez mężczyzn czerwonymi różami symbolizującymi krew smoka, którego według wierzeń miał pokonać właśnie św. Jerzy. Z czasem tradycja ta ewoluowała - kobiety zaczęły odwzajemniać się za kwiatowy upominek i dawać mężczyznom prezenty w postaci książek. Na pomysł wykorzystania tego zwyczaju wpadł pewien sprytny kataloński wydawca Vincent Clavel Andres, który już w roku 1926 zainicjował obchody Dnia Książki. Miejscowa tradycja nabrała światowego rozpędu w 1995 roku, wtedy rząd Hiszpanii złożył wniosek, dzięki któremu UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Dniem Książki i Praw Autorskich. Data wydawała się organizacji odpowiednia nie tylko ze względu na katalońską tradycję, lecz także dlatego, że tego dnia odeszło dwóch mistrzów literatury - William Szekspir oraz Miguel de Cervantes. Z międzynarodowej daty wyłamały się tylko Wielka Brytania i Irlandia. Kraje te chciały, by święto wypadało w trakcie roku szkolnego, dlatego na ich terenie dzień książki obchodzony jest w pierwszy czwartek marca.

Święto książki i nie tylko
Warto podkreślić, że nie jest to wyłącznie święto samej książki, ale również praw autorskich. Choć wydawałoby się, że prawa autorskie są stosunkowo młodą dziedziną prawa, w rzeczywistości temat ten został po raz pierwszy podjęty dość wcześnie. Już w roku 1886 miała miejsce pierwsza międzynarodowa konwencja ws. ochrony praw autorskich. Na tym etapie oczywiście dopiero przecierano szlaki, ale myśl ochrony własności intelektualnej zakiełkowała w ludzkich umysłach i wkrótce wydała obfite plony. Dla naszego kraju szczególnie znacząca jest data 24 lipca 1971 - wówczas Polska dołączyła do Powszechnej Konwencji o Prawie Autorskim.

Światowy dzień książki i jego rozwój
Z czasem okazało się, że jeden dzień w roku to zbyt mało. UNESCO zdecydowało się stworzyć niejaką instytucję - Światową Stolicę Książki. Zaszczytny tytuł jest przyznawany co roku, otrzymują go te miasta, które według organizatorów stworzyły najlepszy program promocji literatury w danej metropolii. W 2001 roku nagroda została przyznana po raz pierwszy w historii - laur zwycięzcy trafił do Madrytu. W 2016 roku do grona wyróżnionych dołączyło pierwsze w historii polskie miasto - Wrocław.

 

 

  • Arkusze pokazowe – egzamin ósmoklasisty z przedmiotów dodatkowych

  • Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom Lekcje języków obcych, programy związane z bezpieczeństwem, audycje o eksperymentach i okryciach, cykl o oszczędzaniu, pasmo dotyczące poprawności językowej, a także kołysanki, muzyczne podróże, opowiadania, baśnie i legendy – to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. Czytaj więcej...

 

 

 

 

  •  

 

 


 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0